home      PGL PGL Lasy
Państwowe
  blog edukatora          blog leśniczego          skrzydlate myśli     

autor Jarek   data 2015-07-16

Zaproszenie dla rybołowa

Rybołów to piękny ptak drapieżny, którego liczebność w naszym kraju jest katastrofalnie niska. Szacuje się , że w Polsce gniazduje mniej niż 40 par. W moich okolicach, czyli w województwie lubuskim można spotkać około  20 % całej populacji, ale to jest także poniżej 10 gniazd. Jest jednak szansa na wzrost populacji rybołowa, bo od kilku lat budowane są sztuczne platformy zachęcające tego pięknego ptaka do zakładania nowych gniazd.

  Brak dogodnych miejsc do gniazdowania, a są to stare, pojedyncze drzewa w pobliżu wód to główne zagrożenia dla rybołowa.  Leśnicy od wielu lat starają się je zachowywać i tworzyć warunki do gniazdowania tego gatunku i różnych innych chronionych ptaków, ale nie jest to takie proste. Inne powody tak niskiej liczebności rybołowa to niepokojenie ptaków w miejscach żerowania i ludzka bezmyślność, bo niestety, zdarzają się przypadki zabijania ptaków, głównie w okolicach stawów hodowlanych.

 W 2014 taka sytuacja zastrzelenia rybołowa miała także miejsce na terenie nadleśnictwa Trzciel- można o tym poczytać na stronie internetowej nadleśnictwa: http://www.trzciel.szczecin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/byl-sobie-rybolow#.Vaf6L2flodk

Leśnicy, przyrodnicy i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie od lat współpracują i czynnie pomagają rybołowom. Opowiadaliśmy o tej współpracy wiosną tego roku w jednym z odcinków programu emitowanego w TVP 1 „Las Bliżej Nas”. Można go znaleźć w sieci tu:

http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-blizej-nas/wideo/04042015/19492541

 

Ochroną rybołowa na Ziemi Lubuskiej zajmuje się czynnie i profesjonalnie  Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp, który opowiadał mi ostatnio o ich obyczajach:

  Nasze rybołowy, chyba wzorują się obyczajami rybołowów niemieckich i coraz chętniej wybierają do budowy gniazd konstrukcje słupów linii energetycznych. Obecnie w taki sposób gniazduje już prawie połowa lubuskiej populacji tego gatunku. W najbliższej  przyszłości ten sposób gniazdowania może być dla niego wielką szansą na przetrwanie. Naturalnie o ile powstrzymamy wspólnie proceder nielegalnego odstrzału tych pięknych ptaków.

 

Zatem po raz kolejny okazuje się, że najważniejszy jest konkret i samo mówienie czy pisanie nie ochroni przyrody. Można naturalnie być sceptykiem i nie wierzyć, że sztuczne twory pomogą ptakom. Jednak pamiętacie moją zeszłoroczną opowieść o bocianach białych z Policka, które dostały w prezencie sztuczną platformę na słupie od pracowników Posterunku Energetycznego w Międzychodzie?

 Przyrodnicy i leśnicy budowali także sztuczne platformy dla naszej największej sowy- puchacza, który zasiedlił skwapliwie jedną z nich w sąsiednim Nadleśnictwie Międzyrzecz. To wspaniały ptak. Była kiedyś sytuacja, że puchacz jadł mi z ręki, ale to opowieść na inną okazję…

 

 

 W jeden z ostatnich dni czerwca uczestniczyłem w wyborze potencjalnych miejsc lęgowych i budowie 2 kolejnych platform na terenie naszego Nadleśnictwa Trzciel. W tym roku łącznie powstało ich 10 i oprócz Nadleśnictwa Trzciel w ich budowę zaangażowali się leśnicy z sąsiednich Bolewic, Międzychodu oraz z Babimostu i Wolsztyna.  Razem z koleżanką i kolegą z Nadleśnictwa Trzciel pomagaliśmy M. Bielewiczowi i tutaj Wanda Miller uwieczniła wysiłki Włodzimierza Rudawskiego


Asystowaliśmy wspinającemu się na drzewa ornitologowi z Komitetu Ochrony Orłów Jakubowi Pruchniewiczowiktóry wciągał na linie siebie i materiał na sztuczne gniazdo na szczyt starej sosny. Dzięki jego uprzejmości (udostępnił fotografie) możemy spojrzeć na lasy nadleśnictwa Trzciel i wody pszczewskich jezior z perspektywy platformy, która oby jak najszybciej stanie się gniazdem rybołowa:


A oto także wspaniała panorama z drugiej platformy


Z dołu to także nieźle wygląda


Wszyscy byliśmy zadowoleni po wykonaniu platform, a oblicze ornitologa Jakuba Pruchniewicza uwiecznione przez Włodzimierza Rudawskiego najlepiej to ilustruje


Wszystkie platformy i całą populację lubuskiego rybołowa będzie obserwował pan Michał Bielewicz i leśnicy z wszystkich nadleśnictw zaangażowanych w ten projekt.

 Mam wielki sentyment do rybołowów i obserwowałem je już wiele lat temu na gnieździe w okolicach Świebodzina. Było to w czasach, gdy Świebodzin nie był znany z figury Jezusa lecz z jedynego w lubuskim gniazda rybołowa, które znalazłem w śródpolnej kępie sosen, bardzo nietypowo usytuowane. Możecie o tym poczytać w publikacji „Ptaki Ziemi Lubuskiej”, wydanej przez Lubuski Klub Przyrodników w 1995 roku.

 

Strategia ochrony tego rzadkiego gatunku, realizowana od 2011 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wraz z Lasami Państwowymi- Regionalne Dyrekcje w Szczecinie i Zielonej Górze z pewnością będzie skuteczna. Na terenie kilkunastu nadleśnictw, na wybranych drzewach powstało dotąd około 50 platform. A przypominam, że obecnie cała populacja polskiego rybołowa waha się pomiędzy 30 a 40 par. Jest o co walczyć! Kilkadziesiąt lat temu na granicy wymarcia była populacja bielika, a głownie dzięki staraniom leśników wzrosła dziś do ponad 1500 par. Bieliki spotykam bardzo często nad pszczewskimi jeziorami


Rybołowy dotąd widywałem tylko na przelotach, ale może niebawem się to zmieni i także z nimi będę widywał się częściej?

W miejscach, w których ptaki zasiedliły samodzielnie zbudowane lub przygotowane przez ludzi gniazda, wyznaczono strefy ochronne miejsc rozrodu rybołowów. Lubuska populacja tego gatunku jest jedyną w kraju, która w roku 2014 odnotowała wzrost liczebności. Oby tak było w kolejnych latach!

W naszym regionie jest prowadzony stały monitoring występowania rybołowa. Należy przywiązywać szczególną wagę do wszelkich obserwacji rybołowów w całej Polsce i piętnować wszelkie próby ich prześladowania. Koniecznie trzeba  zadbać o przekazywanie informacji o obserwacjach tych ptaków  ornitologom, leśnikom i pracownikom Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. A ja będę obserwował te dwie ostatnio zbudowane platformy, które są naszym zaproszeniem dla rybołowów.

 

Leśniczy Jarek-lesniczy@erys.pl

 

 

Komentarze (4)

~Góralka z Żywiecczyzny 18.07.2015 23:59:59
Od jakiegoś czasu obserwuje Pana bloga.Jestem pełna podziwu tematyki i poświęcenia czasu na takie ważne tematy:) Uświadamia Pan społeczeństwu rolę,jaką ma do odegrania w naszym dość \'\'cywilizowanym\'\' świecie-natura.Życzę Panu sukcesów w dalszym prowadzeniu bloga jak i spełnianiu się w zawodzie.

Jarek 21.07.2015 22:54:53
Dzięki Góralko! tęskno mi za Tatrami i Żywiecczyzną, mieszkasz w pięknym zakątku naszego kraju. Pozdrawiam!

~Góralka z Żywiecczyzny 23.07.2015 16:33:54
Pozwolę sobie dodać,że czytałam pański artykuł w gazecie. Bloga prowadzi Pan i traktuje bardziej jako hobby czy jest to jakiś rodzaj realizowania się zawodowo? I jeśli mogę spytać,czy zwiedzał Pan okolice Węgierskiej Górki,Cięciny czy Wieprza?Zgodzi się Pan ze mną,że Beskidy mają swój niepowtarzalny urok:) Pozdrawiam.

lzm00 18.04.2017 08:08:23

top sunglasses

prada outlet online

michael kors outlet

pandora rings

air jordan retro

pandora rings sale

pandora charms

prada outlet online

pandora necklace

abercrombie outlet

michael kors factory outlet

michael kors outlet

Prada Outlet

burberry scarfs

coach outlet

Pandora bracelet

kate spade outlet

yeezy boost 350

nike shoes australia

Chanel bags Outlet

pandora jewelry

longchamp outlet

canada goose sale

kate spade

prada outlet

pandora charms

coach sunglasses

china wholesale

michael kors outlet online

snow boots

michael kors black friday

pandora charms black friday

Yeezy Boost 350

prada factory outlet

pandora rings jewelry

Michael Kors Canada

michael kors outlet online

prada outlet

coach factory outlet

timberland uk

kate spade outlet

coach outlet

Coach Sunglasses Outlet

michael kors outlet

oakley sunglasses

ray ban glasses

cheap coach purse

coach shoes

pandora charms sale

michael kors online

pandora charms

michael kors outlet

landing gears

pandora rings

Mizuno Shoes

coach outlet store

burberry canada

coach outlet

abercrombie and fitch

michael kors outlet

ray ban polarized

nike id

ray ban prescription glasses

baseball jerseys

Basketball shoes

moncler down jackets

moncler mens jackets

Nike Hyperdunk Shoes

mk handbags

michael kors outlet online

Oakley Holbrook

ray ban wayfarer

hermes bag

coach outlet

Kate Spade Australia

nike jordan shoes

coach outlet online

coach outlet

michael kors tote

hockey jerseys

jordan shoes

kate spade handbags

coach outlet online

football jerseys

michael kors outlet

ralph lauren australia

prada sunglasses

Nike KD 8

burberry australia

Mizuno Running Shoes

michael kors totes

kate spade bags

asics shoes

prada factory outlet online

michael kors wallet

Coach outlet online

michael kors handbags

coach outlet

coach factory

michael kors uk

louboutin shoes

paul smith sale

michael kors italy

oakley frogskins

michael kors bags outlet

ray-ban sunglasses

canada goose jacket

jordan retro shoes

pandora rings

Mizuno Shop

prada purses

pandora necklaces

pandora charms sale clearance

ups tracking

michael kors outlet

burberry scarf

basketball jerseys

china factory sale

burberry outlet

mlb.com

burberry outlet online

ate spade handbags

ray ban eyeglasses

coach factory outlet

sunglasses sm

yeezy boost 350

pandora rings

ray ban sunglasses

coach outlet online

nike outlet

canada goose jacket

burberry outlet

Coach Outlet Store

moncler us

wholesale

canada goose sale online

coach factory outlet

michael kors outlet

Yeezy 350

burberry scarf

Chanel Outlet

polo outlet

kate spade

prada outlet

moncler outlet

michael kors outlet

ray ban outlet

coach bag

ray ban prescription sunglasses

Ralph Lauren

official prada site

oakley outlet

burberry australia

louis vuitton outlet

coach bags

michael kors bags

nike lebron james

moncler clothing

coach purses

KD 8 shoes

nike shoes

polo outlet online

baseball jerseys

mk outlet

Hugo Boss Store

Prada bags

louis vuitton factory outlet

Burberry outlet online

michael kors handbags

michael kors outlet

official prada site

louis vuitton australia

burberry

mlb shop

ray ban clubmaster

coach australia

michael kors purses on sale

nike shox shoes

Oakley Outlet

kate spade outlet

CHanel Factory Outlet

moncler uk

nike air huarache

coach handbags

ray-ban sunglasses

véronique Billat

paul smith uk

michael kors tote

pandora charms

Nike Jordans

adidas australia

pandora charms uk

rayban aviator

prada factory outlet online

Nike Free

prada outlet

Kevin Durant Shoes

beats by dre

ray ban sunglasses

coach outlet

Adidas Yeezy Boost 350

michael kors outlet

pandora australia

coach australia

michael kors purses

louis vuitton outlet

michael kors

pandora bracelet

prada handbags

mk bags

oakley sunglasses

michael kors

moncler jacket

Canada Goose Outlet

yeezy boost 350

coach factory outlet online

kate spade outlet

kate spade outlet online

burberry outlet canada

kate spade black friday

landing gear

tiffany co

pandora charms

pandora rings

shoes sale

coach factory outlet

Ralph Lauren Polo

coach bags

tiffany and co

michael kors outlet

michael kors us

nfl jerseys

michael kors outlet

ray ban aviator

prada bags

michael kors outlet

prada factory outlet online

prada sale

chanel australia

michael kors uk

brand sunglasses

shoes online

moncler coats

pandora charms sale

oakley frogskins sunglasses

Nike Jordan Shoes

michael kors outlet

coach

salomon hiking shoes

prada handbags

louis vuitton outlet

jimmy choo australia

kate spade black friday

nike jordan shoes

michael kors australia

flash sunglasses

kate spade bags

Jordan retro

michael kors outlet

official michael kors

piumini moncler replica

nike com

Free Run

timberland boots

Hugo Boss Outlet

michael kors bags

asics shoes Australia

coach outlet

prada official site

ugg boots

huaraches

pandora australia

prada outlet online

Hugo Boss Online

michael kors outlet

abercrombie us

moncler jacket

abercrombie outlet

prada outlet online

prada bags outlet

abercrombie outlet us

prada outlet online

kate spade canada

nike jordan

ray ban new wayfarer

moncler sale

Coach Outlet

michael kors outlet

burberry outlet

Longchamp Outlet

mlb shop

sunglasses hut

ray ban outlet

kate spade outlet

michael kors canada

coach outlet

air jordan shoes

pandora bracelet

pandora australia

coach outlet

nike outlet

abercrombie and fitch

nike huarache

Coach Outlet Online

canada goose outlet

landinggear

tiffany co

prada outlet prices

oakley australia

abercrombie us

prada outlet online

prada outlet online

michael kors outlet

bercrombie Nederland

coach outlet

longchamp outlet

air jordan shoes

abercrombie paris

michael kors

pandora charms

polo online

michael kors outlet bags

prada bags on sale

prada us

coach handbags

adidas yeezy boost 350

abercrombie outlet

prada bags

football jerseys

Mizuno Shop Japan

shoes online sale

beats studio

burberry outlet canada

sunglasses outlet

authentic prada outlet online

paul smith

nfl shop

nike store

burberry outlet

prada online

michael kors

Billat

michael kors purses outlet

burberry outlet online

huarache nike

pandora.com

ralph lauren

basketball jerseys

pandora princess ring

moncler outlet

coach sunglasses for women

burberry us

prada handbags

prada outlet

prada outlet online

coach outlet

michael kors handbags

michael kors outlet

burberry purse

moncler jacket mens

prada outlet

ugg australia

Michael Kors Outlet

veronique billat

coach usa

kate spade bags outlet

louis vuitton outlet

pandora rings

coach australia

kate spade

mcm outlet online

michael kors outlet

major league baseball

beats headphones

yeezy boost 350 shoes

Nike Air Max

burberry online

burberry outlet

pandora uk

abercrombie and fitch

chanel bag

cheap basketball shoes

nike jordan shoes

coach outlet online

tiffany uk

coach diaper bag

Prada Factory Outlet

mcm outlet

prada bag

pandora uk

coach outlet

nike shox

ugg australia

michael kors bags

nike lebron shoes

mens sunglasses

Cheap Ray Ban

mcm factory outlet

ray-ban sunglasses

abercrombie outlet

burberry canada

asics Australia

chanel

burberry scarf

authentic prada outlet online

abercrombie & fitch

michael kors outlet

burberry online

michael kors outlet

adidas australia

nike australia

michael kors purses

louis vuitton uk

Ray Ban Outlet

cheap moncler jacket

authentic prada handbags outlet

abercrombie fitch

Jordan Retro Shoes

ray ban sunglasses

Jordan Retro

salomon shoes

lebron james shoes

Nike Hyperdunk 2015

Oakley Holbrook sunglasses

ugg uk

michael kors jet set tote

kate spade outlet

moncler outlet

pandora ring

coach outlet

Michael Kors Outlet

Hermes Outlet

pandora bracelet

oakley sunglasses

pandora bracelets

Mizuno Wave

adidas shoes

pandora jewelry

pandora charms sale online

pandora rings

ugg slippers

huaraches shoes

nike free run

moncler jacket

coach online

prada bags

pandora rings

pandora necklace charms

Nike Air Jordan

mlb store

Abercrombie Fitch

Nike Air Jordan

pandora australia

nike air max

abercrombie outlet

ray ban online

nike huarache shoes

sunglasses hut

michael kors outlet

cheap ray ban sunglasses

nike basketball shoes

burberry outlet

kate spade outlet online

ray ban sunglasses

michael kors outlet

nike shoes

coach carter

MIZUNO Shop US

baseball jerseys

michael kors handbags outlet

prada glasses

coach outlet

Pandora Charm

nike australia

coach purse

pandora jewelry

Hyperdunk 2016

clk benz

LZM4.18

Dodaj komentarz

Wpisz swoje imię
Twój komentarz
Wpisz kod z obrazka   
Zdjęcie CAPTCHA Odśwież obrazek

LOGIN

 

Kategorie

Zasady (27)
Leśnictwo (100)
Drzewa (38)
Zwierzęta (109)
Leśniczówka (157)
Technika (22)

Archiwum

2007 (44)
2008 (101)
2009 (92)
2010 (84)
2011 (101)
2012 (103)
2013 (100)
2014 (78)
2015 (63)
styczeń (5)
luty (5)
marzec (6)
kwiecień (5)
maj (5)
czerwiec (6)
lipiec (5)
sierpień (5)
wrzesień (4)
październik (6)
listopad (5)
grudzień (6)
2016 (60)
2017 (42)
Kanał RSS - nowy

 
 
Serwisy internetowe Lasów Państwowych wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności
zamknij